Tartalomjegyzék:

Tie-break – mi ez? Leírás
Anonim

Sokan kérdezik: tie-break – mi ez? Hol alkalmazzák? Ezeket és más kérdéseket a cikkben megvizsgáljuk. A "tie-break" ("stop a draw") kifejezés az angol tie (döntetlen) és break (stop, break) szavakból származik. Ez egy lerövidített konkrét játékot jelent (röplabdában (rövid készlet), teniszben (játék) és egyéb sportágakban), amellyel sorsoláson lehet megállapítani a nyertest.

Mikor teniszeznek?

Tenisz döntetlen – mi ez? Az egyéni teniszben a sportolók lerövidített játszmát játszanak 6:6-os meccsel. A játék hét pont megszerzéséig folytatódik. Ha hét pontnál az ellenfelek közötti pontkülönbség kevesebb, mint kettő, akkor a tie-break addig folytatódik, amíg két pont különbség nem lesz.

nyakkendőtörés mi az

A páros teniszben az egyszerű szettben végrehajtott rövid partikon kívül, a szettekben azonos pontszámmal egy fordulópont is játszható tie-break formájában a bajnok számára. Ebben az esetben az ellenfelek addig versenyeznek, amíg meg nem szereznek tíz pontot. A játék egészen az egyik pár két ponton belüli előnyéig tarthat. És ez 1:0 vagy 0:1.

Hogyan teniszeznek?

Tehát már tudod, hogy a tie-break egy rövid meccs. Hogyan játsszák a teniszben? Az adogató versenyző adja az első adogatást, majd az ellenfélkét inninget hajt végre, ami után pár inningen keresztül megy a változás. A tie-break addig tart, amíg két pont különbséget nem szerzünk. A pályák minden hat pont után változnak.

Tollaslabda

Sokan tudják, hogy a tiebreak egy izgalmas játék. Ezt a tollaslabdát úgy játsszák, hogy az eredmény 20:20. És hogyan valósítják meg a sportolók? Az a csapat nyeri a meccset, amelyik elsőként ért el két pontot, 20:20-ra. Az a fél nyeri meg a játékot, amelyik először szerzi meg a 30. pontot, ha az eredmény 29:29.

Röplabda

Ezután megtudjuk, hogyan játsszák a tie-breaket sakkban, most pedig egy rövid játék megvalósítását vesszük fontolóra a röplabdában. Ebben a sportágban a felek 2:2-es pontozásával bonyolítják le. Hogyan valósul meg?

döntetlen a sakkban

Az ötödik (döntő) játszmát tizenöt pontig játsszák a legkisebb, két pont előnnyel. Ha 14:14-kor döntetlen van, a játék addig folytatódik, amíg kétpontos előny nem lesz (16:14, 17:15, …).

Sakk

A sakkban döntetlenre kerül sor, amikor az aktuális bajnok és a kihívó egyenlő pontokkal rendelkezik a sakkkirályi címért folyó mérkőzéseken. A bajnokság szabályai szerint egy rövid játszma négy gyors sakk partiból áll. Minden játékosnak huszonöt perce van játékonként, minden lépéshez hozzáadva tíz másodpercet.

Egyetértek, a sakkban a döntetlen játssza a legfontosabb szerepet. De vissza a történethez. Ha ezek a játszmák is döntetlenre végződnek, akkor a sakkozóknak még két villámjátékot kell játszaniuk, amelyekre mindegyikért öt-öt kapnak a játékosok.perc és három másodperc lépésenként. Ha az eredmény egyenlő marad, akkor a versenyzők még két villámjátékot (mérkőzést) játszanak. Általában legfeljebb öt ilyen mérkőzést játszhatnak.

Mikor használhatatlan a döntetlen sakkban a világbajnokságon? Ha ez a tíz meccs nem dönti el a győztest, akkor a játékosoknak fordulópontot kell játszaniuk - Armageddon.

Stratégia

Természetesen a nagymestereknek tudniuk kell, hogy ez milyen ragadozó – holtverseny a sakkban. Sőt, a 2016-os világbajnokságon a Karjakin–Carlsen meccsen pontosan tie-breakben dőlt el a meccs sorsa. Tehát a tie-break a meccs meghosszabbítása.

A fényvezérléses játék taktikája és stratégiája kissé szokatlan. A tapaszt alt sakkozók azt mondják, hogy a legjobb terv, a zseniális kombináció, a legerősebb mozdulat keresése remek, de jobb, ha félreteszik egy példaértékű játékra. Mindezeket az újításokat mérlegelni kell, és sok időt fordítanak erre. A sakk döntetlennél a hosszú tükröződés luxus. A vezérlés lerövidül.

Próbálj problémákat okozni ellenfelednek. A sakkban egy döntetlen állítólag trükkös. Próbálj meg olyan pozíciót szerezni, főleg a nyitásban, ahol az ellenfélnek pontosan kell játszania. Az idő rövid, és ismeretlen helyzetben az ellenség pánikba eshet és hibát követhet el.

A legtöbb erős sakkozónak speciális nyitóelőkészületei vannak erre.

Tipikus hibák

Ha betartod a sakkban a tie-break szabályait, a világ kedvence lehetsz. Melyek a tipikus hibák ebben a rövid játékban? Az első hibaidőzavarba kerül. A játékos kiválóan tudja vezetni a játékot - erősen, szépen és ihletetten. A sakkozóknak azonban a következő mondása van: a legnehezebb egy olyan pozíciót megnyerni, amelyet már megnyert. Ha nem hagy magának időt az előnyök felismerésére, minden erőfeszítése könnyen eltűnhet egy időzavarban.

mi az a döntetlen a sakkban

Természetesen mindenkinek ismernie kell a sakkban a tie-break szabályait. A második hiba a számítás hosszú változatai iránti szenvedély. Köztudott, hogy a pontos számítás készségeket és időt igényel. Ha még nem vagy nagymester, akkor ne becsüld túl saját erősségeidet. Még a „legpontosabb” számításban is az ellenfélnek szinte mindig lesz esélye „balra” menni.

A tie-breaknél próbáljon keményen játszani, ne kerüljön időzavarba, és ne kövessen el durva számítási hibákat. És az ellenfél hibái általában nem lesznek így.

Meccs

Sokan tudják, hogy a sakk döntetlenje izgalmas játék. 2016-ban New York adott otthont a történelem 55. sakkmérkőzésének a világbajnoki címért. A világ jelenlegi favoritja, Carlsen Magnus (Norvégia) és a kihívó Szergej Karjakin (orosz) versenyzett. Az Orosz Föderáció képviselője 2008 óta először vett részt a sakkkirályi címért folyó viadalon. A mérkőzést szeptember 11. és 30. között játszották. A nyereményalap egymillió euró volt.

Sokan azt mondják, hogy egy döntetlen a sakkban lenyűgöző cselekedet. A 2016-os mérkőzés 12 meccsből állt (limitszám) példaértékű időméréssel. Ha valamelyik sakkozó 6 és fél pontot szerzett, a mérkőzéshatáridő előtt elkészült volna. Mivel az eredmény azonos volt - 6:6, tie-breaket tartottak csökkentett időellenőrzéssel (rapid sakk). Aztán Armageddonra és Blitzre nem volt szükség. Ebben a rövid játékban Carlsen 3-1-re nyert, és megőrizte világbajnoki címét.

Előrejelzések

Ismert, hogy a sakkban a döntetlen a szurkolók ünnepe. Sokan igyekeznek megjósolni a játékot. Például a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) elnöke, Kirsan Iljumzsinov a torna előtt azt javasolta, hogy Karjakin és Carlsen egyenlő feltételekkel játsszon a sakk világkoronájáért folyó mérkőzésen.

döntetlen a sakkszabályokban

És Andrej Filatov, az Orosz Sakkszövetség elnöke, miután megnyerte Szergej Karjakin orosz nagymester 2016-os kandidátusi bajnokságát, azt mondta, hogy elveheti Carlsentől a bajnokságot.

A nagymesterek története

Még mindig azt kérdezed, mi az a döntetlen a sakkban? A 2005-ben kezdődő zártkörű találkozók hosszú ideje alatt Kalsen és Karjakin nyolcszor gyors sakkot játszottak. Érdekes módon senkinek nincs előnye ebben a tudományban: az orosz háromszor (2010, 2006, 2008), a norvég ugyanannyiszor (2012, 2009, 2001) nyert, a döntetlent pedig kétszer (2014, 2006) jelölték meg..

döntetlen sakkban a világbajnokságon

A sakkozók tudják, hogy a sakkban a döntetlen az erősek játéka. Magnus minden győzelmét feljegyezte, amikor fehér darabokkal játszott. Ezzel együtt ő a rangsor vezetője, akárcsak a klasszikus változatban.

A világért folytatott harc döntő napjánbajnok, a világ jelenlegi favoritja, Carlsen megvédte címét a Karjakinnal vívott összecsapásban, ahogyan arról fentebb szó volt. Carlsen két játszmában megnyerte a tie-breaket és kettőt döntetlent játszott.

Armageddon

Tehát már tudod, hogy a sakk döntetlenje nagyszerű emberek versenye. Hogyan játsszák az Armageddont? A párosítást megnyerő játékos választhat, hogy fehér vagy fekete figurákkal játszik. Az, aki feketével játszik, négy percet, a fehéret pedig öt percet kap. Ha itt minden döntetlenre végződik, akkor a világ sakkkoronáját az kapja, aki feketén játszik. Ha az Armageddonban 60 lépést hajtanak végre, a játékban résztvevők további három másodpercet kapnak minden lépésért.